Svijet
03.12.2025.
07:00
Procurio snimak javne egzekucije: Izveo je 13-godišnji dječak
Ubijeni muškarac optužen je da je ubio dječakovu porodicu

Na sportskom stadionu u Avganistanu okupilo se na hiljade ljudi kako bi svjedočili javnoj egzekuciji koju je izveo trinaestogodišnji dječak.
Ubijeni muškarac optužen je da je ubio dječakovu porodicu. Porodica žrtava imala je mogućnost oprosta, što bi navodnom ubici spasilo život, no umjesto toga tražili su smrtnu kaznu.
Trinaestogodišnjak je ubicu svoje porodice upucao triput pred 80.000 gledalaca na stadionu.
The Taliban carried out a public execution of a man in a stadium before 80,000 spectators in Khost province!
What's even more alarming is that @AmuTelevision reports the executioner was a 13-year-old boy who pulled the trigger !!
This should Trigger a warning to the world.… pic.twitter.com/qbRpEPjPpn
— Nilofar Ayoubi 🇦🇫 (@NilofarAyoubi) December 2, 2025
Vrhovni sud objavio je da je žrtva, muškarac po imenu Mangal, proglašen krivim za pokolj 13 članova porodice tog dječaka – uključujući nekoliko djece i tri žene.
Talibanski vladari uveli su strogo tumačenje šerijatskog prava, koje uključuje povratak javnih egzekucija te zabranu srednjoškolskog i visokog obrazovanja za žene i djevojke, kao i isključivanje iz većine oblika zapošljavanja.
Egzekucije se provode u sklopu sistema "qisasa", „odmazde istom mjerom“ – praktično oko za oko. Presudu su potvrdila tri suda, uključujući i vrhovni, a konačno ju je odobrio vrhovni vođa Talibana, Hibatulah Akhundzada.
Preporučeni sadržaj

Tinejdžer (16) iz BiH pokušao da uđe u Njemačku sa lažnim dokumentima
Svijet
02.12.2025.

Završen sastanak Putina i Vitkofa u Kremlju: Razgovarali više od pet sati
Svijet
02.12.2025.

U Danskoj uhapšena dvojica muškaraca zbog finansiranja Hamasa
Svijet
02.12.2025.



