Large banner

Svijet

09.02.2026.

18:35

Maksvel traži pomilovanje od Trampa

U saopštenju se navodi da su pojedini porotnici tokom izbora porote davali netačne izjave kako bi bili izabrani, kao i da je administracija navodno obećala imunitet, a potom prekršila to obećanje, što, prema advokatu, potvrđuju novoobjavljeni dokumenti

Максвел тражи помиловање од Трампa
Foto:Agencije

Partnerka američkog finansijera i osuđenog seksualnog prestupnika Džefrija Epstina, Gilejn Maksvel spremna je da svjedoči pred Odborom za nadzor Predstavničkog doma američkog Kongresa ukoliko joj predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp odobri pomilovanje ili ublažavanje kazne, saopštio je danas njen advokat Dejvid Markus nakon što je prethodno odbila da svedoči na osnovu ustavnog prava da ćuti, odbivši da odgovara na pitanja članova odbora.

"Ako ovaj Odbor i američka javnost zaista žele da čuju nefiltriranu istinu o tome šta se dogodilo, postoji jednostavan put. Gospođa Maksvel je spremna da govori potpuno i iskreno ako joj predsjednik Tramp odobri pomilovanje", navodi se u objavi Markusa na društvenoj mreži X.

Elon Mask

Mask ponudio da plati troškove odbrane svima koji budu tuženi zbog izjava o Epstinu

Kao razlog za odbranu ćutanjem navedeno je to što je u toku postupak po zahtjevu za preispitivanje zakonitosti presude, u kojem se, prema tvrdnjama odbrane, ukazuje da je osuđujuća presuda zasnovana na "fundamentalno nepravičnom suđenju".

U saopštenju se navodi da su pojedini porotnici tokom izbora porote davali netačne izjave kako bi bili izabrani, kao i da je administracija navodno obećala imunitet, a potom prekršila to obećanje, što, prema advokatu, potvrđuju novoobjavljeni dokumenti.

"Samo ona (Gilejn Maksvel) može da pruži potpun prikaz događaja. Istina je važna, čak i ako se nekima ne dopadne", navodi se u objavi Markusa, uz tvrdnju da ni Tramp ni bivši američki predsjednik Bil Klinton "nisu učestvovali ni u kakvim nezakonitim radnjama" i da Maksvel može da objasni zašto.

Lang Epstin

Pala ostavka zbog Epstajna: Bivši ministar kulture odlazi sa prestižnog instituta

Predsjedavajući Odbora za nadzor, republikanac Džejms Komer, ocijenio je prethodno odluku Maksvel da se pozove na pravo ćutanja kao "veoma razočaravajuću", navodeći da su kongresmani imali brojna pitanja o krivičnim djelima i mogućim saučesnicima.

Demokrate u odboru optužile su Maksvel da pokušava da "kupi pomilovanje" odbijanjem da svjedoči.

Tramp, navodi CNN, do sada nije isključio mogućnost da Maksvel odobri pomilovanje ili ublažavanje kazne.

Tramp i Klinton, čija se imena pojavljuju u dokumentima koje je objavilo američko Ministarstvo pravde, negirali su bilo kakvu umješanost u nezakonite aktivnosti povezane sa Epstinom.

Maksvel je 2021. godine proglašena krivom zbog uloge u seksualnom zlostavljanju maloljetnica koje je sprovodio Epstin i osuđena je na 20 godina zatvora.

Džefri Epstin je 2019. godine optužen pred saveznim sudom na Menhetnu za trgovinu maloljetnicima u svrhu seksualne eksploatacije.

Epstin

Norveška ambasadorka podnijela ostavku zbog Epsteinove afere

Prema optužnici, žrtve su često bile maloljetne djevojke koje su mu pružale masaže.

Epstin je pronađen obješen u svojoj ćeliji dok je čekao suđenje, a njegova smrt je zvanično okarakterisana kao samoubistvo.

Pridružite se

Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.

Provjereno.info
Large banner