Društvo
08.01.2026.
10:11
Obilježavanje Dana Republike - položeni vijenci na groblju Sveti Pantelija
Vijence su položili zvaničnici Republike Srpske.

Obilježavanje 9. januara - Dana Republike, počelo je danas u Banjaluci polaganjem vijenaca na groblju Sveti Pantelija.
Vijence su položili zvaničnici Republike Srpske.
Nakon toga, biće položeni vijenci na Trgu palih boraca NOR-a, Gradskom groblju na Pobrđu, te na Spomen-obilježju 12 beba.
U 15.00 časova predviđeno je otkrivanje Centralnog spomen-obilježja borcima /1991-1995/ na Trgu srpskih junaka, u 17.00 svečana akademija u Sportskoj dvorani "Borik", te u 18.00 časova svečani prijem u sjedištu Vlade Srpske.
Prenos svečane akademije povodom Dana Republike Srpske gledajte na RTRS.
U petak, 9. januara, u 9.00 časova biće služena liturgija u Hramu Hrista Spasitelja, a u 12.00 časova svečani defile na Trgu Krajine.
Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske, koja je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.
Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.
Naziv Republika srpskog naroda u BiH bio je u upotrebi do 28. februara 1992. godine i proglašenja prvog Ustava, kada je zamijenjen sa Srpska Republika BiH, koji je korišten do 12. avgusta 1992. godine, kada je uveden Srpska Republika. Taj naziv je septembra 1992. godine zamijenjen sadašnjim - Republika Srpska.
"Živjeće ognjište" slogan je pod kojim se ove godine obilježava Dan Republike, 9. januar.
Pridružite se
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.






